Większości z nas zależy na tym by paznokcie wyglądały ładnie. Tymczasem przyplątuje się choroba i nie wiemy co z nimi zrobić. Chować je czy leczyć? Jeśli leczyć to jak? Co to za choroba? Diagnostyka nawet lekarzom może nastręczać pewne problemy, bo niektóre zmiany na paznokciach są do siebie bardzo podobne pomimo różnych czynników je wywołujących.
Tak czy inaczej jeśli masz problem z paznokciami wizyta u lekarza będzie niezbędna.
Poniższe informacje potraktuj jedynie jako wstępne omówienie ewentualnych problemów – raczej nie próbuj samodzielnie stawiać diagnozy.
Skoro blog jest o drożdżycy zacznijmy od niej.
Jak wygląda i przebiega drożdżyca paznokci?
Drożdżycę płytki paznokciowej i (niejednokrotnie) wałów paznokciowych wywołuje drożdżak z gatunku Candida albicans. Płytka paznokciowa w przebiegu drożdżycy ulega rozwarstwieniu. Staje się też grubsza niż dotychczas i zmienia zabarwienie na żółtobrunatne, co bardzo nieciekawie wygląda. Jeśli zmianom towarzyszy drożdżyca wałów paznokciowych to stają się one zaczerwienione. Są obrzęknięte i bolesne (wrażliwe nawet na nacisk). Po naciśnięciu z wałów wydobywa się ropa. Diagnostyka drożdżycy paznokci wymaga badania mikologicznego.
Grzybica paznokci
Typowa grzybica paznokci przebiega nieco inaczej i jest znacznie bardziej zróżnicowana. Zmiany grzybicze najpierw pojawiają się na ‘wolnych’ brzegach płytki paznokciowej. Płytka staje się grubsza, pojawiają się na niej bruzdy i przebarwienia. Do tego dochodzą białe plamy. Paznokcie są matowe, kruche, szorstkie i brak im połysku. Wraz z nadmiernym rogowaceniem od strony warstwy spodniej unoszą się do góry. Do zakażenia dochodzi bardzo często, szkodzi nam nawet zbyt ciasne obuwie (nacisk na płytkę). Grzybicę tego rodzaju powodują tzw. grzyby strzygące.
Pleśnica paznokci
Pleśnicę wywołuje z kolei pleśniowiec (jak sama nazwa zresztą wskazuje) o nazwie Scopulariopsis brevicaulius. Pojawia się ona jedynie na płytkach paznokciowych osób starszych i dzieje się tak zazwyczaj pod wpływem ucisku mechanicznego czyli na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia. Płytka paznokciowa w wyniku ataku pleśniowca staje się zgrubiała i zniekształcona. Ma kolor żółtawy, a nawet zielonkawy. Pod paznokciami dochodzi do obfitego rogowacenia, przez co cała płytka się unosi. W zaawansowanej pleśnicy może nawet dojść do jej całkowitego oddzielenia się od palca.
Łuszczyca paznokci
To specyficzna choroba, która gdyby nie towarzyszące jej zmiany na skórze, mogłaby być mylona z grzybicą. Na szczęście lekarze potrafią ją prawidłowo zdiagnozować. Zmiany na płytkach paznokciowych są w przebiegu łuszczycy bardzo różne. Paznokcie mogą być pobrużdżone, naparstkowate, pod nimi mogą pojawiać się zrogowacenia. Zmieniają też kolor na brunatny lub żółtawy. Stają się kruche i matowe. Łuszczyca wymaga leczenia dermatologicznego, samemu nie sposób sobie poradzić.
Naparstkowatość paznokci w łysieniu plackowatym
Łysienie plackowate, które skupia się na owłosionej skórze głowy może przebiegać z dodatkowym objawem w postaci naparstkowatości paznokci. Charakterystyczne wgłębienia w płytce są jednak objawem towarzyszącym. Oprócz nich pojawiają się też czasem rozwarstwienia (tzw. rozwłóknienie) płytek i ich ścieńczenie. Paznokcie wyglądają co prawda nieładnie, ale objawy łysienia plackowatego i towarzyszące im zmiany na paznokciach raczej trudno pomylić z grzybicą.
Liszaj płaski
W zaawansowanej postaci liszaja dochodzi nawet do zaniku płytki. Początkowo jednak płytka w pewnym stopniu zanika w głębiej położonych rejonach. Na paznokciach pojawiają się też charakterystyczne bruzdy ułożone w poprzek. Na wolnym brzegu paznokcie stopniowo się wykruszają.
Może zdarzyć się i tak, że z natury tj. w wyniku wad wrodzonych nasze paznokcie będą niedoskonałe. Wtedy z leczeniem trudno sobie poradzić, acz w każdym takim przypadku warto udać się do dermatologa.
Na koniec jeszcze klasyfikacja zmian chorobowych (i wad wrodzonych), która może wam się przydać w razie problemów z ‘nomenklaturą paznokciową.
I tak, zmiany te dzielimy na:
zmiany strukturalne tj.
- oddzielanie się płytki paznokciowej (całego paznokcia),
- łamliwość płytki,
- rozwarstwianie się,
- bruzdy (bruzdowanie) poprzeczne,
- bruzdy (bruzdowanie) podłużne,
- naparstkowatość paznokci,
zmiany kształtu:
- skrócenie płytki,
- zaklęśnięcie lub wklęśnięcie,
- paznokcie pałeczkowate (nazywane też paznokciami dobosza, tu dochodzi do zniekształcenia paliczków),
- przerost płytki,
- szpotawość paznokci.