USG żył Warszawa

USG żył Warszawa.

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która polega na obrazowaniu przekroju badanego obiektu, wykorzystując zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbijania fal ultradźwiękowych od ośrodków o różnej oporności. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne, bez żadnych powikłań można go wykonać w krótkich odstępach czasowych. Wykonuje się go za pomocą sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała. Sonda wyposażona jest w specjalny kryształ wytwarzający fale ultradźwiękowe o odpowiednich parametrach oraz odbiornik akustyczny odbierający sygnał odbity od warstwy badanego narządu. Przetworzone echo jest prezentowane na monitorze i oceniane przez lekarza radiologa. Pozycja w badaniu zależy od rodzaju USG. Pacjent odsłania wybrany fragment ciała np. brzuch, nerki, szyję. Skóra pokrywana jest specjalnym żelem, ułatwiającym pełny kontakt głowicy aparatu ze skórą, eliminując pęcherzyki powietrza. Przeciwwskazaniem do wykonania badania są otwarte rany, uszkodzenia kości, otwarte infekcje, jak i świeżo zamknięte złamania.

 Rodzaje ultrasonografii.

W pracowni diagnostycznej wykonywany jest szereg badań ultrasonograficznych m.in.: USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej, USG układu moczowego, USG prostaty, USG ginekologiczne, jam opłucnowych, USG szyi z oceną węzłów chłonnych ślinianek i tarczycy, USG piersi, USG dołów pachowych, podkolanowych, tkanek miękkich wskazanej okolicy, USG tętnic szyjnych i kręgowych, USG układu tętniczego kończyn górnych i dolnych. Do badań naczyniowych USG doppler zalicza się badanie żył kończyn dolnych i górnych, badanie żył jamy brzusznej i miednicy małej, badanie okolic krocza, badanie żył szyjnych i kręgowych, żył worka mosznowego i żył gonadalnych, badanie tętnic kończyn dolnych i górnych, aorty i tętnic biodrowych, USG tętnic nerkowych, trzewnych, tętnic domózgowych. Wykonuje się badanie tętnic szyjnych i kręgowych z dodatkową ocenę czynnościową, skrining naczyń tęczowych „3w1” (tętnic domózgowych, aorty brzusznej, tętnic biodrowych i kończyn dolnych).

Przygotowanie do badania USG. Wszystkie badania naczyniowe układu żylnego i tętniczego wykonywane są na aparacie USG, wyposażonym w tzw. efekt Dopplera. Zalety techniki USG Doppler: nie ma konieczności stosowania środka kontrastowego, obrazuje się układ naczyniowy w czasie rzeczywistym, nie ma efektów ubocznych stosowania fal ultradźwiękowych, możliwe jest stosowanie na każdym etapie diagnostyki i leczenia choroby. Przygotowanie pacjenta do badania USG: należy pozostać na czczo, jeżeli wykonywana jest jama brzuszna, w innych przypadkach dobę przed badaniem USG należy spożyć dietę lekkostrawną, przyjąć lek Espumisan, celem opróżnienia jelit z zalegających gazów, nie należy pić kawy, powinno ograniczyć się palenie tytoniu. W dniu wykonania badania 6 godzin przed zaplanowanym badaniem dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości wody niegazowanej. Jeżeli wykonujemy USG narządów miednicy małej np. USG układu moczowego metodą przezbrzuszną, należy wypełnić pęcherz moczowy tj. wypić największą ilość wody przed badaniem.

            USG żył Warszawa.

USG doppler żył jest to badanie obrazowe, umożliwiające zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach, dając obraz ich przekroju i wydolności. Ukazuje miejsce, w którym krew płynie wolniej lub szybciej oraz miejsce, gdzie dochodzi do jej cofania się. Badanie USG żył stosuje się w diagnostyce i leczeniu chorób naczyniowych. Wskazane jest u osób z podejrzeniem przewlekłej niewydolności żylnej, z przejściowymi niedowładami. Badanie USG żył trwa około 40 minut, jest bezbolesne, całkowicie bezinwazyjne. Kobiety w ciąży mogą mieć wykonywane takie badanie. Średnia cena USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych to około 140 zł, doppler żył/tętnic kończyn dolnych to 200 zł, doppler żył lub tętnic kończyn górnych to 200 zł.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *