Meldonium-jak działa i do czego się go stosuje

MELDONIUM- JAK DZIAŁA I DO CZEGO SIĘ GO STOSUJE?

Rynek lekarstw i środków pomocniczych jest bardzo obszerny. Istnieje wiele produktów, które pomagają w leczeniu określonych chorób lub w poprawieniu konkretnych, wymaganych przez zainteresowaną osobę funkcji. Jednym ze środków leczniczych jest właśnie Meldonium- nieskomplikowany związek chemiczny, który ma korzystny wpływ na wiele układów w organizmie człowieka. Poniżej właśnie ten produkt zostanie opisany bardzo szczegółowo. W artykule będzie można znaleźć sposób działania tego środka, docelowe stosowanie oraz pozytywne i negatywne aspekty jego stosowania.

Czym jest Meldonium?

Meldonium to produkt, którego początki datuje się na okres lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Wstępnie został stworzony jako środek do stymulowania wzrostu bydła i drobiu, co jednak nie zdało egzaminu, ponieważ nie zostało spopularyzowane wśród ludności rolniczej. 

Na początku warto przytoczyć chemiczną definicję tego produktu oraz związane z nią działania. Meldonium to analog strukturalny gamma- butyrobetainy. Dzięki temu, że aktywuje syntezę tego estru w organizmie sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają. Ponadto środek ten niweluje kumulację metabolitów długołańcuchowych kwasów tłuszczowych w ludzkich komórkach oraz tkankach niedokrwiennych, dzięki czemu proces wchłaniania tlenu jest blokowany. 

Dla kogo odpowiednim środkiem leczniczym jest Meldonium?

Zgodnie z powyższym akapitem można więc śmiało stwierdzić, że Meldonium to idealne lekarstwo dla osób cierpiących na chorobę wieńcową serca lub choroby układu nerwowego. Tak też docelowo został określony ten środek przez swoich producentów. Warto nadmienić, że za jego wytwarzanie odpowiedzialny jest koncern w Łotwie.

Środek ten może być także stosowany przez osoby chore na cukrzycę, ponieważ stymuluje metabolizm glukozy w organizmie. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju „strażnik”, który pilnuje, aby ilość glukozy w ciele człowieka była zawsze na prawidłowym poziomie. 

Ponadto lek ten stosują także osoby, które cierpią na choroby związane z niedokrwieniem serca. Właśnie w kategoriach leczenia układu krwionośnego oraz nerwowego zyskał szczególną popularność. Poprawia krążenie krwi tam, gdzie mogą występować niedokrwienia. Niegdyś leczono nim pacjentów chorych na bolesną dusznicę lub po zawałach, ponieważ wspomaga on znacznie transport krwi w organizmie. Dodatkowo Meldonium działa ochronnie na serce. 

Środek działa również na układ nerwowy. Co ciekawe może także działać antystresowo oraz znacznie poprawiać nastrój i koncentrację. Jest to świetna alternatywa przy leczeniu zaburzeń mózgu. Dodatkowo Meldonium znacznie wpływa na poprawę pamięci. Jest to więc produkt, który chroni przed stresem, utratą pamięci oraz negatywnym samopoczuciem z tym związanym.

Świetnym zastosowaniem tego lekarstwa jest także przyjmowanie go w trakcie terapii detoksowej przy leczeniu alkoholizmu. Najlepiej sprawdza się, gdy u pacjenta pojawia się syndrom abstynencyjny. Występuje on po radykalnym odstawieniu przez osobę chorą używki lub przy znacznym obniżeniu jej dawkowania.

Jak widać Meldonium to produkt o szerokim spectrum oddziaływania. Jest to bardzo duży pozytywny aspekt tego produktu, który pozwala na umiejscowienie go wśród leków o wyjątkowym, korzystnym działaniu na ludzki organizm.

Kolejnym środowiskiem, gdzie ten lek jest stosowany jest środowisko sportowców. Dokładniej ta relacja zostanie opisana w następnym akapicie.

Meldonium jako środek dla sportowca zawodowego oraz amatora

Meldonium był kiedyś bardzo popularnym środkiem wśród rosyjskich sportowców. Nie byli docelowym środowiskiem, dla którego skierowane było wytwarzania produktu, ale ostatecznie okazało się, że właśnie oni najbardziej docenili jego pozytywne strony. 

Produkt ten jest idealny dla osób, które trenują często oraz bardzo intensywnie. Najczęściej stosują go triatloniści, osoby uprawiający lekkoatletykę, kulturyści, biegacze oraz rowerzyści. Zyskał on swoją popularność dzięki temu, że poprawia znacznie wytrzymałość u sportowców, co jest kwestią niezbędną dla zawodowo zajmującej się tym osoby, oraz dla amatora, który chce widzieć rosnące efekty. 

Na początku Meldonium w sporcie był stosowany przez wojsko radzieckie dla poprawy wydolności żołnierzy działających na frontach. Mogli oni dzięki temu lekarstwu dłużej wytrzymywać podczas ciężkich wypraw. Meldonium potrafił dostosować ich do bardzo ciężkich warunków. Zwykle podczas częstego przenoszenia ciężkiego sprzętu.

Obecnie środek ten stosowany jest przez sportowców, którym zależy na poprawieniu stymulacji metabolizmu. Ponadto Meldonium potrafi znacznie poprawić tolerancję wysiłku, dzięki czemu zdecydowanie podnosi kondycję u osoby trenującej. Dzięki jego stosowaniu, zwiększona staje się wytrzymałość mięśniowa oraz krążeniowa i przyswajalność tlenu przez organizm. 

Meldonium ma bardzo korzystny wpływ na wydajność treningową zwłaszcza u ciężko pracujących sportowców. Zdecydowanie wpływa na wytrzymałość w trakcie treningu oraz bardzo szybką regenerację mięśni. Dzięki temu lekarstwu pacjent jest w stanie poprawić swoją motorykę, kondycję oraz zniwelować objawy związane z ogólnym osłabieniem organizmu, takie jak zawroty głowy, omdlenia, wymioty, mdłości i nudności. Ponadto zwiększa on zdolność regeneracji po długotrwałym wysiłku.

Zgodnie z powyższym można stwierdzić, że Meldonium jest idealnym środkiem dla sportowców, którzy trenują często, intensywnie i potrzebują produktu, który pomoże im w poprawianiu swoich wyników oraz będzie miał pozytywny wpływ na ich organizm. Co ciekawe, prawidłowe stosowanie tego leku nie prowadzi do żadnych skutków ubocznych. Jest to nietoksyczny, względnie bezpieczny produkt- należy tylko pamiętać o stosowaniu go z rozwagą.

Dawkowanie środka Meldonium

Stosowanie leku Meldonium wygląda różnie, w zależności od tego jaka przypadłość ma być leczona. Określoną maksymalną dawką jest tysiąc pięćset miligramów na dobę. Nie należy przekraczać tej dawki, aby uniknąć efektów ubocznych. Prawdą jest, że skutki niepowołane zdarzają się bardzo rzadko, jednak najlepiej nie prowokować do ich powstania. Poniżej przedstawiono prawidłowy sposób dozowania produktu dla konkretnych chorób lub osób. Jest to dawkowanie zatwierdzone i wskazane przez lekarzy:

 • w trakcie leczenia zaburzeń krążenia należy stosować pięćset miligramów produktu dziennie przez cztery do sześciu tygodni;

 • podczas kuracji zaburzeń na tle nerwowym dawkowanie określone jest w okolicach od pięciuset do tysiąca miligramów na dobę przez okres od czterech do sześciu tygodni;

 • przy wystąpieniu silnego stresu lub fizycznego zmęczenia warto stosować cztery dawki dziennie po dwieście pięćdziesiąt miligramów przez dziesięć do czternastu dni;

 • podczas kuracji odwykowej lek należy stosować cztery razy dziennie w dawkach po pięćset miligramów przez siedem do dziesięciu dni (tu warto zauważyć, że ogólna maksymalna dawka dzienna to dwa tysiące miligramów- nie jest to błąd ani nieprawidłowość);

 • sportowcy w trakcie regularnych, intensywnych treningów mogą stosować Meldonium w ilości od pięciuset do tysiąca miligramów dziennie przez okres od dwóch do trzech tygodni (dawki można rozdzielać na dwa razy) – najlepiej przed treningiem;

 • sportowcy, którzy przygotowują się do zawodów mogą stosować od pięciuset do tysiąca miligramów dziennie na około dziesięć do czternastu dni przed startem.

Meldonium jest dostępne w dwóch różnych opcjach. Może być stosowane jako środek iniekcyjny, a także jako produkt w kapsułkach. Jedna tabletka zawiera pięćset miligramów środka aktywnego. W przypadku stosowania jej przez osoby cierpiące na zaburzenia na tle nerwowym- zwłaszcza w przypadku przewlekłego stresu, należy tabletki przedzielać na pół.

Sportowcy muszą pamiętać o tym, że Meldonium wykazuje działanie wyłącznie przy równoczesnym intensywnym trenowaniu. Wytrzymałość oraz kondycja nie poprawi się dzięki niemu u osób nietrenujących lub trenujących rzadko. Najlepiej więc, aby sięgały po niego osoby doświadczone w sporcie, a nie początkujące. Niweluje to wtedy wystąpienie jakichkolwiek aspektów negatywnych, ponieważ efekty będą widoczne niemal natychmiast po zastosowaniu środka.

Aktywny czas działania środka w organizmie to około od sześciu do ośmiu godzin po zastosowaniu, a maksymalne stężenie produktu w osoczu następuje już po dwóch godzinach od jego przyjęcia w określonej, odpowiedniej dawce. Należy pamiętać, że dawkę produktu należy stopniowo zwiększać, aby zweryfikować tolerancję na lek. Na początku warto zacząć od mniejszych ilości miligramów, aby dopiero po kilku dniach móc stwierdzić, czy rzeczywiście produkt ma działanie pozytywne. Jeśli tak, śmiało można zwiększyć dozowanie do określonej, maksymalnej dawki.

Należy pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem stosowania każdego leku wspomagającego, warto skonsultować plusy i minusy przyjmowania określonego leku z lekarzem specjalistą. Meldonium także jest lekarstwem i tutaj także należy zweryfikować z odpowiednią i kompetentną osobą, czy jego stosowanie na pewno będzie bezpieczne i odpowiednie dla konkretnego pacjenta.

Skutki uboczne stosowania środka Meldonium

Podczas prawidłowego, zgodnego z powyższymi wytycznymi, stosowania leku Meldonium, nie powinny wystąpić żadne skutki uboczne. Istnieje jednak znikome prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Zwykle mogą się one ukazać u osób, które rozpoczęły od najwyższego poziomu dawkowania, zamiast stopniowego zwiększania porcji lekarstw. 

Skutkami niepowołanymi, które mogą wystąpić po zażyciu środka Meldonium są:

 • arytmia serca- nieregularne bicie serca;

 • wahania ciśnienia serca- za wysokie lub za niskie ciśnienie;

 • wystąpienie alergii- pojawienie się wyprysków na skórze.

W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych efektów ubocznych, należy odstawić lek i skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który stwierdzi, czy na pewno lek jest ich przyczyną. Jeśli tak, środek powinien być niezwłocznie odstawiony. Jeśli nie, warto obniżyć dawkę i stopniowo ją zwiększać po określonym przez specjalistę czasie. Pomoc lekarza prowadzącego jest więc niezbędna przy stosowaniu tego typu produktów.

Podsumowanie

Na koniec warto usystematyzować sobie produkt oraz dopasować go do konkretnych kategorii. Zgodnie więc z powyższymi danymi można spokojnie stwierdzić, że Meldonium to:

 • lekarstwo niezbędne przy chorobach układu krwionośnego i układu nerwowego;

 • środek, który świetnie radzi sobie w leczeniu stresu przewlekłego oraz jego skutków;

 • pomocniczy produkt dla sportowców, którzy chcą poprawić swoją wytrzymałość i kondycję poprzez stosowanie nietoksycznych i bezpiecznych dla zdrowia produktów.

Środek ten cechuje się łagodnymi właściwościami pobudzającymi. Prawidłowe stosowanie Meldonium może doprowadzić do samych pozytywnych efektów, jakimi są:

 • zwiększenie produkowania energii;
 • usprawnienie transportu krwi do komórek;
 • ochrona organizmu przed detoksykacją- zatruciem;
 • leczenie udarów mózgowych;
 • wsparcie przy rekonwalescencji po ciężkich chorobach;
 • stymulacja układu nerwowego poprzez niwelowanie niekorzystnego wpływu stresu na organizm.

Należy pamiętać, że TYLKO prawidłowe i skonsultowane ze specjalistą stosowanie oraz dawkowanie produktu może przynieść zamierzone efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *