Każdy z nas dba o to, aby strój był odpowiednio dopasowany do okazji czy miejsca w jakim się znajdujemy. Podczas wykonywania przez nas zleconej pracy posiadamy odpowiedni ubiór, tak aby łatwo było nas rozpoznać pośród tłumu ludzi. Osoby pracujące w supermarketach mają swoją odzież ochroną, mechanicy czy też osoby wykonujące prace budowlane również posiadają dedykowane stroje. Ile zawodów tyle uniformów. A co z lekarzami? Czy oni ograniczają się do jednego rodzaju odzieży medycznej?
Rodzaje odzieży medycznej.
Najczęściej spotykaną odzieżą medyczną jest fartuch. Jednakże nie każdy lekarz ogranicza się do tego typu ubioru. Lekarze decydują się również na bluzy i spodnie medyczne, co zapewnia komfort podczas pomocy pacjentowi. Komfortowa odzież pozwoli lekarzowi nie tylko na szybką pomoc, ale również zadba o bezpieczeństwo lekarza i pacjenta. Przykład: świetne spodnie z oferty Medhoodie https://www.medhoodie.pl/product-category/odziez-medyczna-meska/spodnie-medyczne-meskie/.
Często spotykanym uniformem jest właśnie biały fartuch i stetoskop na szyj. Jednakże, lekarze bardzo często decydują się również na kolorową odzież.
Co oznacza kolorowy ubiór lekarzy?
- Powszechnie znany pacjentom biały kolor fartucha, jest najbardziej praktyczny. Właśnie na nim łatwo jest zauważyć zanieczyszczenia, które mogły by być szkodliwe dla zdrowia lekarza czy też pacjenta. Dopasowanie białych spodni medycznych i fartucha, zapewni pacjentom łatwe rozpoznanie lekarza wśród korytarzowego tłumu.
- Kolejnym kolorem jaki możemy spotkać wśród medycznych uniformów jest kolor zielony, przeznaczony dla chirurgów. Mówi się o tym że kolor zielony poprawia ostrość widzenia chirurga podczas operacji.
- Czerwony kolor odzieży medycznej przeznaczony jest dla ratowników medycznych i lekarzy wyjazdowych. Lekarze, których wzywamy do nagłych wypadków ubrani są w czerwone stroje, dlatego że kolor ten łatwo zauważyć nawet w półmroku. Co ważne lekarze w placówkach medycznych nie mogą zakładać odzieży w takim kolorze, został on zarezerwowany przez Ministra Zdrowia tylko dla personelu wyjazdowego.
- Niebieski kolor kitla w niektórych placówkach wykorzystywany jest przez pielęgniarki. Jednak lekarze zakładają również granatowy lub szafirowy kolor odzieży w zastępstwie za biały fartuch, przez co kolor ten buduje zaufanie i profesjonalizm wśród pacjentów.
- Oddział pediatrii cechuje różowy lub fioletowy kolor odzieży medycznej. Kolor ten uspokaja zestresowane pobytem w szpitalu dzieci. Dzięki różowemu kolorowi lekarz w oczach dziecka staje się przyjacielem.
Biały kolor odzieży medycznej chodź jest najczęściej spotykany, nie musi być obowiązkiem. To jaki kolor odzieży lekarz będzie nosił zależy tylko od niego lub od zasad przyjętych w danej placówce medycznej.