Jakie zioła na wątrobę warto stosować?

 

Dla naszego organizmu, wątroba jest wręcz kluczowym organem, pełniąc wiele istotnych funkcji a to np. wytwarzanie, magazynowanie oraz uwalnianie glukozy, produkcja żółci, ale też bierze udział w powstawaniu czynników krzepnięcia krwi, magazynuje żelazo oraz niektóre witaminy. Usuwa też szkodliwe związki oraz substancje, pełniąc tutaj funkcję detoksy kującą. Jak łatwo dostrzec, jest organem, który odpowiada za wiele prawidłowości funkcjonowania całego organizmu. Kluczowe jest zatem, abyśmy stanowili dla niej dobre wsparcie, a to np. dieta, higieną snu oraz stylem życia. Pomocne będzie też stosowanie ziół, które oczyszczają i jednocześnie regenerują wątrobę.

Jakie zatem zioła na wątrobę warto wybrać, aby dostarczyć jej tego, czego potrzebuje bardziej. Poniżej opisaliśmy te, których skuteczność, a jednocześnie popularność jest największa.

Najlepsze zioła na wątrobę

Mniszek lekarski i jego wodne i alkoholowe wyciągi oraz sok, mają żółciopędne, przeciwzapalne oraz rozkurczowe właściwości. Mniszek pomaga chronić wątrobę, a przy tym zapobiega jej stłuszczenia, a także powstawaniu kamicy żółciowej. Jeżeli chodzi o dawkowanie – wystarczy jedną łyżkę ziela mniszka zalać szklanką wrzątku i odstawić na godzinę, kolejno zagotować ponownie i gotować przez około 2 minuty. Przecedzić i pić dwa razy dziennie, po jednej szklance.

Ostropest plamisty i preparaty, którego go zawierają, mają działanie antyoksydacyjne. Wpływają zatem na zahamowanie starzenia się tkanek, ale też niwelują ryzyko nowotworów, chronią przed marskością oraz stłuszczeniem wątroby, ale też przed wieloma wirusami, bakteriami. Zawarta w ostropeście sylimarina, obniża też poziom cholesterolu we krwi, co może wspomóc układ odpornościowy. Zmniejsza się przy tym ryzyko pojawienia się cukrzyca oraz wspiera trzustkę. Jedną łyżeczkę zmielonych nasion ostropestu należy zalać szklanką wrzątku, doprowadzając do wrzenia. Po 5 minut gotowania, należy całość odstawić na 15 minut, przecedzić i spożywać po pół szklanki, dwa razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *