Jakie badania przeprowadza neurolog?

Jak wiadomo raczej większość z nas ma jakieś problemy zdrowotne. W zasadzie w tych czasach jest to normalne, gdyż wynika to głównie z trybu życia. Jeśli chcemy dowiedzieć się co nam jest zazwyczaj musimy udać się do lekarza. W wielu przypadkach trudno jest wybrać odpowiedniego lekarza – chodzi nie tylko o konkretną osobę, ale przede wszystkim o daną specjalizację. Tutaj powiedzmy sobie o tym kim jest neurolog. Wydaje się, że dla niektórych osób może być trudne rozróżniać tego typu lekarzy. To właśnie zadaniem neurologa jest diagnozowanie i leczenie chorób układu nerwowego czy nerwów obwodowych. Bardzo często na każdej z wizyt wykonywane jest badanie neurologiczne. Na czym ono dokładnie polega?

Jak wygląda wizyta u neurologa?

W pierwszej kolejności oczywiście jak u zdecydowanej większości specjalistów przeprowadzany jest wywiad lekarski. Dodatkowo niezbędne jest zbadanie podstawowych odruchów, jeśli chodzi o nasze kończyny. Takie badanie to stukanie młoteczkiem w kolano. Właśnie w ten sposób zawsze sprawdza się odruch kolanowy, czyli dokładniej sprawdzane jest to czy u pacjenta impuls nerwowy przebywa prawidłowo drogę od receptora, poprzez rdzeń kręgowy aż do efektora, czyli mięśnia. Jednak to nie jest wszystko, bo często idąc na wizytę do neurologa możemy mieć skontrolowany nasz sposób chodzenia czy prawidłowość mowy. Ponadto czasami sprawdzane jest także czucie powierzchniowe, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Niezbędne badania

Dla niektórych być może trochę śmiesznym badaniem jest prośba lekarza, aby pacjent dotknął czubka nosa swoim palcem z zamkniętymi oczami. To właśnie z pozoru śmieszne i głupie badanie jest w stanie wykluczyć niektóre choroby czy schorzenia neurologiczne. Na podstawie takich badań można stwierdzić już niektóre problemy. Jeśli nie wiemy, gdzie znaleźć takiego lekarza możemy wpisać w wyszukiwarkę neurolog Warszawa i wtedy dokonać odpowiedniego dla nas wyboru. Warto kierować się opiniami innych pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *