Jak pomóc pacjentowi w hospicjum?

Jak pomóc pacjentowi w hospicjum?

TAGI: klinika leczenia bólu warszawa, klinika bólu, leczenie paliatywne marihuaną

 

Istotą hospicjum nie jest leczenie pacjentów, ale raczej łagodzenie objawów schorzeń nieuleczalnych. Do takich placówek trafiają chorzy w zaawansowanym stadium choroby. Pierwotnie hospicja przeznaczone były dla pacjentów onkologicznych, dla których medycyna nie znajdowała już środków leczenia. Dzisiaj tego rodzaju obiekty przyjmują również chorych, u których zdiagnozowano także inne choroby, w tym przewlekłe, w przypadku których rokowania są słabe.

 

Śmiało można powiedzieć, że hospicjum działa jak klinika bólu. To ośrodek, w którym priorytetem staje się uśmierzanie takich dolegliwości o dużej sile oraz realizowanie działań, dzięki którym pacjent może funkcjonować w optymalnym komforcie. Opieka nad chorym przebiega więc na łagodzeniu najbardziej dokuczliwych syndromów chorobowych. Ból niwelowany jest nie tylko środkami farmakologicznymi, ale coraz częściej w hospicjach odbywa się leczenie paliatywne marihuaną.

 

Warto podkreślić, że opieka hospicyjna odbywa się nie tylko w specjalnych ośrodkach, ale leczenie paliatywne może być prowadzone przy pomocy profesjonalistów także w warunkach domowych. Oczywiście wtedy, gdy są ku temu odpowiednie warunki. Jeśli bliscy chorego zdecydują się na takie rozwiązanie, powinni rozpocząć ścisłą współpracę z jednostką, taką jak klinika leczenia bólu. Warszawa oferuje co najmniej kilka takich miejsc, w których można znaleźć profesjonalną pomoc. Chodzi o to, by metody uśmierzania bólu dopasowane były nie tylko do typu choroby czy stadium jej zaawansowania, ale również preferencji chorego czy jego ogólnego stanu zdrowia. Dzisiaj stawia się na naturalne, nieinwazyjne metody, które nie generują nawet minimalnego ryzyka powikłań czy negatywnych skutków ubocznych, a przy tym są w pełni skuteczne. Pacjent u schyłku życia obarczony jest i tak licznymi dolegliwościami, priorytetem jest więc przynoszenie mu ulgi.

 

Pacjent w hospicjum

 

Kwalifikacje przyjęcia pacjenta do hospicjum zawsze przebiegają w sposób indywidualny. Chory objęty opieką paliatywną może liczyć nie tylko na wdrożenie metod niwelujących ból, ale również takich, które zwiększają komfort jego codziennego funkcjonowania oczywiście w ramach możliwości. W hospicjum liczyć można również na opiekę psychologa oraz opiekę duchowną, jeśli zachodzi taka potrzeba. Najważniejsze jest to, że z usług hospicjum korzystać mogą nie tylko chorzy, ale też nierzadko rodzina i najbliższe pacjentowi osoby. Pamiętajmy, że choroby przewlekłe i nieuleczalne dotykają nie tylko osoby nimi obarczone, ale również całe ich otoczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *