Depresja? Pomogą ci suplementy diety zawierające 5 htp. to naturalny sposób na dobry nastrój!

5 htp to jedno z najnowszych odkryć. Jak się okazało, to substancja, która bardzo dobrze sprawdza się jako środek łagodzący stany obniżenia nastroju, leku i bezsenności, a więc niweluje objawy składające się na depresję. Dowiedz się, czym jest depresja i jak 5 htp może pomóc w jej pokonaniu. Z naszym poradnikiem poczujesz się pewniej w swojej skórze, pokonasz smutek, lęk, napięcie i bezsenność. Podpowiemy ci, co może ci pomóc w takich trudnych chwilach.

Depresja jest uznawana za jedno z czterech najpowszechniejszych dziś na świecie problemów zdrowotnych współczesnego człowieka. Trudno jednoznacznie określić, co sprawiło, że dziś jest tak wiele przypadków depresji. Jedna z hipotez głosi, że po prostu nauczyliśmy się ją diagnozować i lekarze w ogóle mówią o takim zaburzeniu, wzrosła też świadomość społeczeństwa, choć ludzie często zupełnie blednie utożsamiają z depresją każde obniżenie nastroju czy smutek. Faktem jest jednak, że problem depresji jest bardzo duży i niezwykle istotne jest, by nauczyć się z nim walczyć.

Przyczyny i objawy depresji

Często jest naprawdę trudno jednoznacznie zdiagnozować depresję, bo nie jest to zaburzenie o ostrych i swoistych objawach. Na przykład podstawowy objaw depresji, czyli przewlekły smutek i przygnębienie może być też na przykład następstwem silnego stresu. Dlatego o depresji mówi się zwykle, gdy przewlekły obniżony nastrój towarzyszy stanom lękowym, pogorszonej koncentracji. Prawdopodobnie jednak podstawową przyczyną depresji jest nieprawidłowa praca organizmu, a przede wszystkim zaburzenia w mechanizmach przewodzenia oraz syntezy serotoniny.

Czym jest 5 htp i jak działa?

5 htp to skrót, pod którym kryje się trudna nazwa z dziedziny chemii: 5-hydroksytryptofan. Choć to brzmi strasznie skomplikowanie, nie ma potrzeby zagłębiać się w chemiczną budowę tej substancji. Laikowi wystarczy w zupełności wiedza, że jest to jedne z bardzo ważnych aminokwasów, jakie są niezbedne do wyprodukowania serotoniny. To, czym jest serotonina zapewne słyszało wiele osób, bo nazwa ta często pojawia się w kolorowych magazynach czy w artykułach poradnikowych w serwisach internetowych. Jesli kojarzysz określenie serotonina z uśmiechem i dobrym nastrojem to jest to bardzo dobry trop. Rzeczywiście, serotonina to substancja, która sprzyja dobremu nastrojowi, jednak nie na takiej zasadzie, że wywołuje uśmiech na twarzy. Jej oddziaływanie jest znacznie poważniejsze. Otóż przede wszystkim reguluje ona ciśnienie, a także ma decydujący wpływ na nasz rytm dobowy. Choć zwykle tego nie doceniamy, to własnie dzięki serotoninie śpimy, gdy jest ciemno i przesypiamy całą noc, a sen jest regenerujący i uzdrawiający. Poza tym serotonina wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów łaknienia, a także na koncentracje, odczuwanie bólu i kontrolę nad emocjami. Jesli podejrzewasz, ze bez serotoniny życie człowieka byłoby koszmarem, to masz rację. niedobory tej substancji wywołują bardzo często bezsenność, a także problemy z koncentracja, ataki lęku, postępujące rozdrażnienie przechodzące niekiedy w agresję. Także nadwaga i uczucie permanentnego napięcia mogą być efektem braków serotoniny w organizmie. Badania wykazały, że u osób cierpiących na zaburzenia o charakterze depresyjnym poziom serotoniny jest często katastrofalnie niski. Idąc dalej tym tropem naukowcy odkryli, że bardzo często problemem jest niedobór surowca do produkcji hormonu szczęścia, czyli właśnie aminokwasu 5 htp. Top dlatego przeprowadzono eksperymenty z suplementacją tego aminokwasu. Okazało się, że to bardzo dobra metoda, by złagodzić stany lękowe i w ogóle zminimalizować poważnie objawy depresyjne. Naturalne tabletki z 5 htp stosuje się także przy problemach z bezsennością oraz z zaburzeniami odżywiania. Jak się okazało, nie trzeba tabletek odchudzających, bo czasem samo podanie suplementów diety z 5 htp pomaga w zgubieniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu prawidłowej masy ciała. 5 htp to produkt dostępny bez recepty, możesz go wiec kupić w aptece, ale nie tylko, bo oferują go także sklepy z suplementami diety oraz dobre sklepy internetowe poświęcone zdrowiu i urodzie.

5 htp – przeciwwskazania

Choć aminokwas 5 htp bardzo korzystnie wpływa na ludzki organizm i jak już wspomnieliśmy wyżej daje dobre rezultaty w leczeniu depresji oraz bezsenności, nei jest to cudowny środek dla każdego. W zasadzie jest to produkt bezpieczny, ale nie powinny z niego korzystać dzieci i nastolatki, to suplement diety wyłącznie dla osób dorosłych. Przeciwwskazaniem do zażywania tego preparatu jest także ciąża oraz okres karmienia. Każdorazowo należy też zwracać uwagę na możliwe objawy niepożądane. Do najczęściej występujących zalicza się nadmierną senność, bóle głowy, uczucie niepokoju lub problemy z trawieniem i praca jelit.
Jeśli nieprzyjemne objawy nie miną po pierwszych kilku dniach, należy zaprzestać łykania tabletkę z 5 htp. Nie każdy toleruje dobrze suplementację tym aminokwasem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *