Kaloria jest poza układową jednostką energii wyrażająca się skrótem „cal.” Używana jest też jednostka wielokrotna obdarzona skrótem „kcal.”
Przy czym 1 kcal. to 1000 cal. Są jeszcze megakalorie, których nie będziemy w tym artykule omawiać. Gdyż interesować nas będą kalorie zawarte w diecie. I określające kaloryczność produktów żywnościowych.
Określenie ilości kalorii w produktach spożywczych wyraża ilość energii, którą średnio przyswaja organizm człowieka podczas jedzenia.
Energia pochodząca z żywności jest niezbędna dla człowieka, ponieważ jest wykorzystywana do podtrzymania funkcji życiowych organizmu.
Jak i aktywności człowieka. Gdy codzienna dieta jest zbyt kaloryczna, to wówczas organizm magazynuje kalorie w postaci tłuszczu.
Co widać po wzrastającej masie ciała. Chcąc uniknąć nadwagi trzeba liczyć kalorie w codziennej diecie.
Warto wiedzieć, że: 1 g. tłuszczów = 9 kcal. 1 g. białka = 4 kcal. 1 g. węglowodanów = 4 kcal.
Po co mamy liczyć kalorie?
Liczyć kalorii nie muszą osoby posiadające taki organizm, który ma naturalną zdolność szybkiej przemiany materii.
Lecz takich osób jest na świecie bardzo mało. Czyli osób, które mogą jeść do syta i nie tyją.
Zdecydowana większość ludzi tyje poprzez niewłaściwe i zbyt kaloryczne odżywianie. I ci właśnie ludzie, jeżeli nie chcą mieć nadwagi lub uchodzić za otyłych muszą liczyć kalorie, które wchodzą w skład każdego posiłku.
Kalorie liczą także ci ludzie, którzy posiadają idealną wagę ciała i nie chcą jej zaprzepaścić.
Jeżeli więc chcemy mieć właściwą do naszego wzrostu i wieku wagę ciała, to musimy za każdym razem, gdy przystępujemy do szykowania posiłku zwracać uwagę na kaloryczność produktów żywnościowych.
Kaloryczność wszystkich substancji odżywczych została wyliczona w laboratorium. Dzięki temu mamy wiedzę, jak utrzymać odpowiednią masę ciała.
I wiedzę taką wykorzystujemy w praktyce. I wiemy, ile energii można uzyskać z tłuszczów, węglowodanów i białek.
Bez sprawdzania ilości kalorii odchudzanie nie da pozytywnych rezultatów. Ponieważ, gdy zjemy za dużo kalorii, to przytyjemy.
A gdy zaczniemy się głodzić, to również nie będziemy chudnąć. Gdyż odchudzanie nie lubi głodu. A więc, aby zobaczyć efekty odchudzania trzeba wszystko wypośrodkować.
Posiadając tabelę pokazującą kaloryczność poszczególnych produktów żywnościowych łatwo jest zaplanować każdy posiłek. A tych powinno być co najmniej 5 w ciągu dnia. I każdy z nich niech ma 300 – 400 kcal.
Na ilość kalorii dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem wpływ ma stopień przyswajalności przez organizm. Po dostarczeniu organizmowi pożywienia musi on je strawić, a na to potrzebna jest energia.
Otrzymane składniki odżywcze musi też pochłonąć i rozprowadzić po całym ciele. Muszą one dotrzeć do każdej tkanki w organizmie.
Najbardziej energochłonne są białka. W dalszej kolejności węglowodany. A na końcu tłuszcze.
Kalkulator BMR – Pomoc w liczeniu kalorii
Aby przyswajać odpowiednią ilość kalorii dla naszego organizmu to przede wszystkim na początku powinniśmy dowiedzieć się, ile jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Do tego możemy użyć kalkulatora BMR, który określi nam liczbę kalorii, którą powiniśmy przyswajać.
Jeżeli chcemy schudnąć to od tej liczby odejmujemy około 300-400 kalorii, a jeżeli chcemy przytyć to tyle dodajemy.
Kalkulator BMR to duże ułatwienie.
Czy kaloria jest równa kalorii?
Kaloria nie zawsze jest równa kalorii, jeżeli chodzi o końcowy efekt. W przyjmowanych kaloriach liczy się to, co spożyte kalorie dają organizmowi?
Dlatego układając dietę należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
A mianowicie na wartości odżywcze produktów. I sprawdzić, ile dany produkt posiada witamin i minerałów. Jak i to, czy jest to produkt surowy, czy już po obróbce cieplnej.
Jest to ważne, ponieważ wykazuje, ile energii musi zużyć nasz organizm podczas trawienia danego produktu.
Warto też wiedzieć, że produkty żywnościowe, które wykorzystujemy w swojej diecie posiadają różne tempo, w jakim organizm przyswaja zawartą w nich energię.