Rehabilitacja, czyli medycyna fizyczna, to dziedzina nauk medycznych,
której celem jest poprawa i przywrócenie jakości życia i sprawności osobom z określonymi niepełnosprawnościami lub chorobami. Celem tej gałęzi opieki zdrowotnej jest umożliwienie pacjentom powrotu do ich normalnych, codziennych czynności i normalnego funkcjonowania we własnym środowisku.
Fizjoterapia w obszarze rehabilitacji zasadniczo skupia się na leczeniu wszelkiego rodzaju fizycznych urazów ciała. Ten rodzaj leczenia koncentruje się na rehabilitacji organizmu i jego zdolności do samouzdrawiania. Ten rodzaj terapii można zastosować zarówno u pacjentów, którzy uległ wypadkowi lub chorobie, jak i u tych, u których zdiagnozowano chorobę przewlekłą. Wiele zabiegów stosowanych w rehabilitacji ma charakter niechirurgiczny i koncentruje się na rehabilitacji struktur fizycznych.
Program rehabilitacji zwykle rozpoczyna się od ćwiczeń rehabilitacyjnych, takich jak joga, fizjoterapia, terapia ruchowa i chiropraktyka. Ten rodzaj terapii często łączy się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz innych specjalistycznych narzędzi terapeutycznych, takich jak fotele masujące.
Specjalny program rehabilitacyjny może obejmować rehabilitację układu nerwowego i układu ruchu https://krakow.bodymove.pl/haluksy-leczenie-krakow/. Ten rodzaj terapii może polegać na stosowaniu leków pomagających organizmowi pacjenta radzić sobie z urazami i stresem, które powstały w wyniku wypadku lub choroby. Pacjenci mogą również przejść rehabilitację mózgu za pomocą technik takich jak terapia poznawcza. Ten rodzaj terapii polega na wykonywaniu ćwiczeń umysłowych, które mają pomóc pacjentowi radzić sobie z niepełnosprawnością i bólem.
Dobry terapeuta powinien być w stanie zapewnić pacjentowi zorganizowany harmonogram procesu rehabilitacji. Zapewni to pacjentowi niezbędną opiekę i potrzebne zabiegi medyczne. Wielu pacjentów będzie potrzebowało co najmniej trzech sesji z profesjonalnym terapeutą, zanim zaczną dostrzegać rzeczywistą poprawę.
Czas trwania programu rehabilitacji zależy od ciężkości schorzenia.
Niektóre schorzenia mogą wymagać wielomiesięcznej rehabilitacji pacjenta, podczas gdy inne mogą wymagać maksymalnie kilku sesji. Należy pamiętać, że celem rehabilitacji jest umożliwienie pacjentowi powrotu do normalnego życia codziennego i wznowienia codziennych czynności.
Po zakończeniu programu rehabilitacji często wyznacza się opiekuna lub doradcę rehabilitacyjnego, który towarzyszy jej w pierwszych miesiącach i latach powrotu do zdrowia. Taka osoba może pomóc w monitorowaniu postępów danej osoby i zapewnić jej wsparcie emocjonalne.
Terapeuta rehabilitacyjny i indywidualny świadczeniodawca opieki zdrowotnej powinni stanowić efektywny zespół. Terapeuta będzie ściśle współpracować z pacjentem nad planem terapii, monitorować postępy, zapewniać postępy i zapewniać wsparcie w razie potrzeby.
Kiedy pacjent poczuje się dobrze, terapeuta i pacjent będą mieli okazję porozmawiać o swoich celach, o tym, co chcą osiągnąć w życiu i jakie obszary chcą poprawić. Czasami trudno jest określić, kiedy dana osoba jest gotowa do powrotu do normalnego życia, ale istnieją pewne wskaźniki wskazujące na gotowość do podjęcia odwyku. Do przejawów gotowości można zaliczyć utrzymywanie przez pacjenta dobrych relacji z rodziną i przyjaciółmi, dbanie o higienę, regularne wizyty u lekarza, utrzymanie zatrudnienia oraz udział w innych zajęciach, które pozwalają poznać nowe osoby.
Po rehabilitacji pacjenta proces rehabilitacji trwa przez pewien czas. Pomoże to pacjentowi przejść przez codzienne czynności i odzyskać siłę, koordynację i mobilność, które posiadał przed wypadkiem. Gdy pacjent osiągnie wszystkie swoje cele, proces rehabilitacji przejdzie do poprawy jego zdrowia psychicznego i fizycznego.
W większości przypadków, gdy osoba osiągnie wszystkie swoje cele w procesie rehabilitacji, będzie mogła wrócić do swoich normalnych zajęć. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy pacjent jest w domu, czy z pomocą profesjonalisty.
Większość ludzi może powrócić do swojego codziennego życia bez pomocy medycznej terapeuty, ale w niektórych przypadkach fizjoterapia będzie konieczna dla osób, które nie mogą wyjść z domu lub mieszkać w domu opieki. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje takiej pomocy medycznej, skontaktuj się z lokalnym szpitalem, aby dowiedzieć się, czy oferuje tego typu terapię. Możesz również skonsultować się z terapeutą rehabilitacyjnym, aby dowiedzieć się, jakie opcje są dostępne dla Ciebie i Twojej ukochanej osoby.