Jak organizm reaguje na badanie wariografem?
Wariograf jest urządzeniem, które pozwala sprawdzić, czy osoba badana mówi prawdę. Na jakiej podstawie specjalista jest w stanie określić, co jest prawdą, a co nie? Odpowiedź jest banalnie prosta, wszystko to zasługa reakcji organizmu!
Wariograf – co to takiego?
Wariograf https://www.wariograf.com.pl/lublin to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina stare magnetofony. Aż trudno uwierzyć, że to właśnie w nim drzemie aż tak duży potencjał. Wariograf, potocznie zwany też wykrywaczem kłamstw służy do ustalania, czy badana osoba mówi prawdę. Nad przebiegiem całego badania czuwa specjalista, który zajmuje się interpretacją rejestrujących przez urządzenie procesów psychofizjologicznych badanej osoby. Na ciele badanego umieszcza się specjalne czujniki, które rejestrują wszystkie zmiany zachodzące na skutek zadawanych przez biegłego pytań.
Badanie wariografem a rejestracja reakcji psychofizjologicznych
Jakie dokładniej reakcje psychofizjologiczne jest w stanie wyłapać wariograf? Warto zacząć od tego, że wszystkie reakcje psychofizjologiczne rejestrowane przez urządzenia są nieświadome, co oznacza, że nie są zależne od naszej woli. Najprościej mówiąc, nie da się go oszukać, bo reakcje organizmu na dane bodźce, czyli zadawane przez biegłego pytania, zostaną odzwierciedlone na urządzeniu. Wariograf rejestruje między innymi przewodnictwo skórne, częstotliwość oddechu oraz zmiany ciśnienia. Nawet najlepszy kłamca nie jest w stanie sobie z tym poradzić, bo nasze reakcje psychofizyczne działają na własnych zasadach. Nie można nimi sterować, czy ich wyłączyć. Jeśli dane zdarzenie, czy sytuacja została odnotowana w naszej pamięci, to po zadaniu przez biegłego odpowiednich pytań, następuje odpowiedź w postaci pewnych reakcji. Może to się objawiać na różne sposoby, na przykład zwiększonym biciem serca, przyśpieszeniem oddechu, czy potliwością dłoni. Wszystkie te zmiany wyłapie wariograf, a następnie zinterpretuje je osoba prowadząca badanie, która jest odpowiednio do tego wyszkolona.