Kobiety w ciąży zazwyczaj wyglądają kwitnąco, ich ciała rozkwitają pod wpływem hormonów, te same hormony są jednak głównymi sprawcami co najmniej kilku przykrych dolegliwości, podatność na nie, w okresie ciąży, rośnie. Szczególnego znaczenia nabiera więc profilaktyka. Przyszłe mamy muszą wyjątkowo dbać o siebie, by zapewnić sobie w miarę komfortowe warunki funkcjonowania na co dzień (w bądź co bądź bardzo odmiennym stanie) zapewniając jednocześnie optymalne warunki do rozwoju ich intensywnie rosnących dzieci.
W profilaktyce chorób narządów rodnych w okresie ciąży kluczową rolę odgrywa higiena intymna, ale nawet ona nie jest w stanie ustrzec nas w pełni przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian hormonalnych tj. między innymi zmiany pH pochwy, które stając się bardziej zasadowym przyczynia się do zwiększenia podatności na różnego rodzaju zagrożenia.
Jedno jest pewne – wszelkie infekcje trzeba leczyć.
Leczenie drożdżycy w czasie ciąży
A leczenie, to o oczywista, należy przeprowadzać pod czujnym i fachowym okiem lekarza. Zaniedbania w tym względzie mogą odbić się na zdrowiu dziecka, nieumiejętnie przeprowadzone kuracje z zastosowaniem popularnych domowych sposobów mogą skończyć się bardzo podobnie. Co prawda lekarze wciąż nadmiernie szafują antybiotykami, ale jeżeli ginekolog uzna, że to jedyny sposób na zapobieżenie rozwojowi choroby i na ustrzeżenie dziecka przed poważniejszymi konsekwencjami będącymi skutkiem zaniedbań w leczeniu, nawet antybiotyków (o ile zostaną zalecone) nie należy więc unikać, tym bardziej, że rozprzestrzeniająca się infekcja może doprowadzić do pęknięcia pęcherza płodowego, co z kolei przyczynia się do przedwczesnego porodu.
Co można zrobić we własnym zakresie?
Na pewno zadbać o higienę nie przesadzając jednak. To znaczy, że regularne mycie okolic intymnych płynem o odpowiednim pH jest wskazane, ale zbyt częste podmywanie się już tak nam nie służy. Umycie okolic intymnych dwukrotnie w ciągu dnia zdecydowanie wystarczy. Zamiast mydeł i płynów do kąpieli należy używać płynów do higieny intymnej, w ostateczności można posłużyć się mydłem glicerynowym, które nie odbudowuje co prawda prawidłowego pH, ale za to niszczy błonę komórkową drożdżaków – grzybów powodujących drożdżycę.
Kolejnym ważnym elementem profilaktyki jest dieta. Im mniej cukrów tym lepiej. Grzyby (w tym drożdżaki) uwielbiają węglowodany i doskonale czują się w zasłodzonym środowisku. Dodatkowo dieta bogata w nabiał o właściwościach probiotycznych (niektóre jogurty, kefiry etc.) ułatwia utrzymanie prawidłowej mikroflory w pochwie co z kolei zapobiega rozprzestrzenianiu się drożdżaków i innych chorób grzybiczych oraz zakażeń bakteryjnych. Zawsze warto wybrać się do ginekolog Warszawa.