Co to jest fala uderzeniowa?

Co to jest fala uderzeniowa?

Jak działa to nieinwazyjne leczenie? Cóż, w fali uderzeniowej nie ma nic mistycznego ani tajemniczego. To nic innego jak boom dźwiękowy. Fala uderzeniowa jest wytwarzana przez elektromagnesy generujące sygnał przez wodę. Sygnał jest kierowany przez soczewkę, aby skierować całą energię do jednego punktu centralnego. Korzystanie z urządzenia ESWT umożliwia umieszczenie soczewki w tym punkcie ogniskowym, gdzie otrzymuje on całą skierowaną energię do uszkodzonej tkanki.

Fala uderzeniowa ma pewne cechy fizyczne. Istnieje wysokie ciśnienie szczytowe, ale średnie ciśnienie fal uderzeniowych wynosi około 50 przy krótkim cyklu życia około 10 ns. Ponadto z definicji istnieje szybki początkowy wzrost ciśnienia mniejszy niż 10 ns i szerokie spektrum częstotliwości, które zazwyczaj mieści się w zakresie 16–20 Hz.

Jak to właściwie działa?

Gdy fala uderzeniowa dostanie się do tkanki, może się ona rozpaść i odzwierciedlić absorpcję energii kinetycznej przez precyzyjne struktury ciała (kość, tłuszcz, ścięgno, więzadła), które są narażone na falę uderzeniową. Wszystkie techniki wytwarzania fali uderzeniowej (elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne) zależą od konwersji energii elektrycznej na energię mechaniczną.

Kiedy fala dźwiękowa jest przenoszona do tkanki, istnieją dwa poziomy transmisji: niska energia i wysoka energia. Niska energia ma działanie przeciwbólowe poprzez częściowe lub całkowite rozerwanie błon komórkowych. Kiedy wysoka energia (dowolna energia większa niż 0,28 mJ/mm2) wchodzi w kontakt z uszkodzoną tkanką, dochodzi do bezpośredniej interakcji biologicznej. Ciało zareaguje, zwiększając przepływ krwi do tego obszaru, inicjując neogenezę naczyniową i cykl naprawczy. Kiedy przykładasz dużą energię do wstawienia uszkodzonej powięzi podeszwowej, rozpoczyna się uzdrowienie naprawcze. Proces ten prowadzi do produkcji fibroblastów i nowej zdrowej tkanki w obszarze, który kiedyś był tkanką beznaczyniową.

Czy warto?

Z pewnością. Na pewno nic nie stracimy, korzystając z terapii fali uderzeniowej, a co więcej – możemy wiele zyskać. Możemy pozbyć się wad, które nie pozwalają nam codziennie normalnie funkcjonować.

więcej znajdziesz na Fala uderzeniowa Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *